Dlaczego warto komentować i zgłaszać błędy w aplikacjach mobilnych?

Stare powiedzenie mówi, że nie myli się ten, kto nic nie robi. Ta prawda również przekłada się na programistów i czasem się zdarza, że aplikacja zachowuje się nie tak jak powinna. Pamiętajmy, że mamy wiele telefonów różniących się szybkością, rozdzielczością ekranu, wersją systemu. Ponadto użytkownicy mają zainstalowane różne programy, widgety…

Nie sposób przetestować aplikacji na każdym modelu telefonu. Co zrobić zatem, jeśli zależy nam na aplikacji, a ona akurat zachowuje się inaczej, niż się spodziewamy? Przede wszystkim postarajmy się poinformować programistę o błędzie:

  • jeśli aplikacja się „zawiesza”, pozwólmy systemowi wysłać raport z błędem. Trafia on do programisty, który może zlokalizować jego przyczynę. Dodatkowy komentarz, który możemy wpisać również nie zaszkodzi: np. aplikacja zawiesiła się po tym, jak ktoś do mnie zadzwonił. My, programiści, dostajemy informację, w której linii naszego programu pojawił się błąd – wtedy najczęściej kilka minut wystarczy na jego poprawę.
  • w przypadku błędu, który nie powoduje zawieszenia aplikacji (np. niewidoczny w całości komunikat) warto napisać e-mail do programisty, można również załączyć zrzut ekranu albo zwyczajne zdjęcie telefonu z uruchomioną aplikacją.

Pamiętajmy także o komentarzach. W niemal każdym sklepie mamy możliwość zamieszczenia komentarza do programu. Wystarczy najczęściej wejść na stronę aplikacji w sklepie i tam można zamieścić komentarz i ocenę. Kliknijmy również na Google+. Jest to sygnał dla innych użytkowników i programisty, ze aplikacja jest wykorzystywana i że warto ją rozwijać, poprawiać, udoskonalać. Warto również napisać kilka słów uzasadniających ocenę. Zdarzają się niestety komentarze „good game” i ocena 1/5… Pamiętajmy również, że istnieje możliwość poprawienia, uzupełnienia komentarza – np. wtedy, gdy programista wprowadzi poprawki. Dobre komentarze powodują, że aplikacja wędruje w wynikach wyszukiwania w górę, staje się bardziej popularna. Jednak najlepszą pomocą dla programisty jest pokazanie aplikacji innym i zachęcenie ich do jej pobrania i zainstalowania.