Czym są widgety?

Widżet (ang. widget) to miniaturowa aplikacja, która może zostać umieszczona na ekranie głównym w systemie Android (czyli na tzw. Home Screen). Aplikacje te są co jakiś czas aktualizowane (odświeżane), mogą zawierać informacje o pogodzie, o stanie naładowania baterii (może to być np. taki kotek jak widzimy po lewo) itp. Przykładowy widżet o nazwie Battery Diary Widget widzimy na Rysunku.

Widżet Battery Diary. W zależności od stanu naładowania baterii kotek zmienia swoją pozycję:) Możemy wybrać jedną z 4 postaci, która będzie reprezentowała nam stan naładowania baterii.

Widżet Battery Diary. W zależności od stanu naładowania baterii kotek zmienia swoją pozycję:) Możemy wybrać jedną z 4 postaci, która będzie reprezentowała nam stan naładowania baterii.

Skąd pobrać widżet?

Tak jak inne aplikacje, widgety dostępne są w sklepach z aplikacjami takimi jak Google Play. Pobieramy je dokładnie tak, jak każdą inną aplikację, z tą różnicą, że po zainstalowaniu widgetu, nie znajdziemy do niego skrótu w naszych programach. Zatem, jak go zainstalować?

Umieszczanie widżetów na ekranie głównym

Sposób umieszczenia widżetów na ekranie głównym zależy od tego, jaki posiadamy telefon. Podajemy kilka sposobów, należy je wypróbować.

  • dotykamy i trzymamy palcem miejsce na ekranie głównym, najczęściej pojawi się okno pozwalające na wybór elementu, który możemy dodać do naszego ekranu głównego. Czasem pojawia się przycisk ze znaczkiem +, naciśnięcie na niego pozwala na dodanie widgetu,
  • naciskamy przycisk wyboru aplikacji w prawym górnym rogu, mamy tak zakładkę aplikacje i widgety. Wyberamy widgety i mamy dostęp do listy widgetów zainstalowanych w naszym urządzeniu,
  • wciskamy Menu, następnie Dodaj i Widgety.

Konfiguracja widgetów

Pamiętajmy, że możemy zmienić miejsce widgetu, wystarczy dotknąć go i przytrzymać. Wtedy będzie możliwość przesunięcia go w obrębie ekranu lub przemieszczenia go na inny ekran. Możemy też go wtedy usunąć, najczęściej przesuwając go na ikonę „śmietnika” lub na napis „Usuń”. Wiele widgetów pozwala na konfigurację, wystarczy dotknąć widget i pojawi się okno konfiguracyjne.