Czy reklamy w aplikacjach są konieczne?

Dlaczego reklamy są w aplikacjach? Taki model jest bardzo wygodny dla wszystkich. Twórcy aplikacji zarabiają drobne kwoty za każde kliknięcie w reklamę. Kwota ta zależna jest od kraju, zainteresowań użytkownika, pory dnia, pory roku… Jak komuś przeszkadzają reklamy zawsze, najczęściej za kilka złotych, może sobie kupić wersję pełną – bez reklam.

Warto zwrócić jednak uwagę na agresywność reklam, która najczęściej przekłada się na liczbę uprawnień jaką wymaga dana aplikacja. Im więcej uprawnień w aplikacji, która, na logikę, nie powinna ich wymagać, tym bardziej agresywne będą reklamy (oczywiście są one lepiej płatne dla autorów aplikacji).  Zatem unikajmy programów, które bez przerwy atakują nas reklamami, nawet wtedy, gdy nasza aplikacja jest wyłączona! Mogą to być powiadomienia tzw. wypychane (push), albo skróty na ekranie głównym do instalacji innych programów.

Pamiętajmy: czytajmy dokładnie wymagania aplikacji podczas jej instalowania. Prosta gra nie potrzebuje dostępu do wiadomości, kontaktów, możliwości wykonywania połączeń telefonicznych…